Kada štedjeti, a kada ulagati?

Za veliko sutra, štedi malo danas
Kada štedjeti, a kada ulagati?

Prije svega, vrlo je važno spoznati razliku između štednje i investiranja. Štednjom želimo čuvati novac kako bismo u bilo kojem trenutku mogli posegnuti za njim i iskoristiti ga u bilo koju financijsku svrhu koja nam je tada aktualna. Sa druge strane, ulaganje je strategija rasta u kojoj se na određeni period odreknemo željene količine novca kako bismo ga uložili u nešto što bi nam u budućnosti donijelo dodatne prinose. Ulaganje također donosi i određeni rizik koji je pojedinac spreman podnijeti za dugoročnu profitabilnost, odnosno isplativost same investicije. Štednja i ulaganje su dvije komplementarne strategije, a koja će donijeti prevagu ovisi o Vašim financijskim prioritetima i ciljevima.

Što se tiče ušteđevine, dobro je prvo osigurati štednju za hitne slučajeve, dakle  novac dostatan za 3-6 mjeseci života u okolnostima da tih nekoliko mjeseci ništa ne zaradimo. Taj novac nam služi kao osiguranje za nepredvidive okolnosti kao što je i globalna epidemija u kojoj se trenutno nalazimo i koja je mnoge ljude natjerala da koriste novac koji su čuvali za „crne dane“. Većina ljudi živi od plaće do plaće i vrlo često ne zna koliko bi svaki mjesec trebalo izdvojiti za stvaranje novčane podloge koja služi za osiguranje. Ako ste u takvoj situaciji, najbolje je da nekoliko mjeseci pomno pratite svoje redovne troškove (onih nepredvidivih će uvijek biti) kako bi osvijestili koliko vaš život zapravo košta. Sljedeći korak je odricanje onoga bez čega doista možemo, odrediti iznos koji ćemo tjedno/mjesečno izdvajati te taj novac preusmjeriti i uplaćivati u bankovni račun sa određenom kamatnom stopom na taj novac. Osim toga, postoji i mogućnost automatskog izdvajanja iznosa sa plaće i uplata u depozitni račun putem trajnog naloga. Tako stvaramo i određenu disciplinu štednje te izbjegavamo situaciju da nam nedostaje taj iznos jer je on zapravo preusmjeren i prije nego što imamo mogućnost potrošiti ga.

Kada smo osigurali siguran iznos ušteđevine i otplatili preostale dugove (primjerice zaduživanje radi vlastite potrošačke strasti, suprotno od neophodnog i potrebnog za život), tada bismo trebali razmišljati o ulaganju, bilo u financijske instrumente ili određenu imovinu (npr. nekretnine). Nadalje, vremenski period u kojem očekujemo povrat novca je vrlo bitna stavka o kojoj ovisi naša strategija ulaganja. Ako želimo isplatiti svoju investiciju u narednih pet godina, najbolje je taj novac držati na depozitnom računu koji će nam donijeti najvišu kamatnu stopu na uloženo ili pak uložiti novčani fond koji će tih nekoliko godina za nas ulagati novac na tržištu te nam tako ostvariti određen prinos do trenutka kada zatražimo taj novac natrag. Međutim, ako želimo (ili moramo) investirati dugoročno, u trebali bi uzeti u obzir i mogućnost riskantnijih vrsta ulaganja, kao ona u dionice. Najveća prednost dugoročnog investiranja je komocija čekanja, odnosno ako našoj investiciji padne tržišna vrijednost, imamo luksuz čekati da se i oporavi prije nego što prodamo.

 

Objavljeno 28.10.2020.

Web stranica Podravske banke koristi kolačiće. Njihova upotreba pomaže nam da malo više saznamo o vama. Primjerice, kako koristite našu web stranicu. Upotreba kolačića pomaže nam da Vama osiguramo što bolje korisničko iskustvo te unaprijedimo funkcionalnost stranice. Nastavkom pregleda stranice slažete se s korištenjem kolačića. Za više informacija o kolačićima te o načinu na koji ih možete onemogućiti posjetite stranicu - Zaštita privatnosti.

Upravljanje preferencama

Close

Vaša privatnost

Kada posjetite bilo koju web stranicu, ona može pohraniti ili dohvatiti podatke u vašem pregledniku, uglavnom u obliku kolačića. Te se informacije mogu odnositi na vas, na vaše postavke, na vaš uređaj ili kako bi se web-lokacija učinila onako kako to očekujete. Informacije obično ne mogu vas izravno identificirati, ali vam to može pružiti više personaliziranog web iskustva. Možete odabrati da ne dopuštaju neke vrste kolačića. Kliknite zaglavlja različitih kategorija da biste saznali više i promijenili naše zadane postavke. Međutim, trebali biste znati da blokiranje nekih vrsta kolačića može utjecati na vaše iskustvo na web-lokaciji i uslugama koje možemo ponuditi.

Osnovni kolačići

Ovi kolačići su neophodni za web stranice i njihove značajke kako bi ispravno funkcionirali. Bez ovih kolačića, usluge poput konfiguratora vozila mogu biti onemogućene.

  • WordPress Obavezni
  • Wordfence Obavezni

Izvedbeni kolačići

Ovi kolačići prikupljaju informacije o načinu na koji upotrebljavate web stranice. Izvedbeni kolačići pomažu nam, na primjer, da prepoznamo posebno popularna područja naše web stranice. Na taj način možemo bolje prilagoditi sadržaj naših web stranica prema vašim potrebama i time poboljšati ono što vam nudimo. Ovi kolačići ne prikupljaju osobne podatke. Daljnje pojedinosti o prikupljanju i analiziranju informacija mogu se pronaći u odjeljku "Analiza podataka o upotrebi".

Korišteni kolačići

Kolačići treće strane

Ovi kolačići su instalirani od treće strane npr. društvene mreže. Njihova glavna svrha je integracija sadržaja društvenih mreža na našu stranicu, poput durštvenih dodataka.